Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Górażdże największą cementownią w Europie -
Najnowsza historia Górażdży zaczęła się w 1977 roku, kiedy w Choruli koło Opola oddano do eksploatacji Cementownię Górażdże - największy i najnowocześniejszy zakład w Polsce i Europie. Cementownia zawdzięcza swoją nazwę sąsiedniej miejscowości Górażdże, gdzie znajdują się złoża i kopalnia kamienia wapiennego, podstawowego surowca do produkcji cementu portlandzkiego. Tradycje historyczne firmy sięgają XIX wieku, kiedy to na Opolszczyźnie, w okolicy Górażdży, na skalę przemysłową zaczęto produkować wapno. Po uruchomieniu cementowni w Choruli, została ona włączona, wraz z pobliskim Zakładem Wapienniczym w Górażdżach do nowo utworzonego przedsiębiorstwa: Zakładów Cementowo-Wapienniczych Górażdże.
W 1993 roku zakłady zostały sprywatyzowane przy udziale firmy CBR Baltic B.V, która obecnie jest częścią koncernu HeidelbergCement. W połowie lat 90. ZCW Górażdże SA przy wsparciu grupy Heidelberg Cement zaczynają inwestować w krajowe przedsiębiorstwa produkcji kruszyw i betonu towarowego. W efekcie tych działań firma staje się udziałowcem większościowym wielu podmiotów krajowego rynku materiałów budowlanych i zaczyna funkcjonować jako grupa powiązanych kapitałowo spółek.
W 2000 roku następuje fuzja ZCW Górażdże z Cementownią Strzelce Opolskie. Od tego momentu firma zaczyna utrwalać swoją markę jako Górażdże Cement SA. W 2003 roku na rynku pojawia się marka Górażdże Beton i Górażdże Kruszywa, pod którą zaczynają działać powiązane kapitałowo z Górażdże Cement SA spółki zajmujące się produkcją betonu towarowego i kruszyw.
2012 Zakończenie budowy czwartego młyna cementu - największego młyna kulowego w Europie 2011 Modernizacja linii technologicznej pieca nr 2 2006 Zakup udziałów w BKSM. Sp. Z o.o.