Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Klasztor i kościół pobenedyktyński w Mogilnie

Galeria: Mogilno Włącz pokaz slajdów

 
Klasztor i kościół pobenedyktyński w Mogilnie

Tytuł zdjęcia: Klasztor i kościół pobenedyktyński w Mogilnie


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2010-03-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2343 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Klasztor i kościół pobenedyktyński, fundowany nie przez Bolesława Śmiałego w 1065 roku, jak do niedawna uważano, ale prawdopodobnie przez Kazimierza Odnowiciela (dokument fundacyjny Śmiałego okazał się falsyfikatem). Mnisi przybyli do Mogilna z Bawarii. Kościół zbudowany w połowie XI wieku, wielokrotnie przebudowywany (m.in. XIII, sklepienia XV-XVI, koniec XVIII wieku). Z kościoła romańskiego zachowane mury prezbiterium wraz z apsydą, części murów bocznych, dwa filary oraz krypta zachodnia, przekryta sklepieniem krzyżowym wspartym na jednym filarze. Krypta ta ma charakter relikwiarzowy, posiada wnękę na relikwiarz, mimo niezaistnienia w Mogilnie żadnego kultu relikwii wczesnośredniowiecznych. Stanowi to zagadkę historyczną dotyczącą założeń fundacyjnych pierwszego benedyktyńskiego klasztoru. Z okresu późnogotyckiego pochodzą sklepienia naw, w tym kryształowe w nawach bocznych. Dwuwieżowa fasada zachodnia uzyskała w końcu XVIII wieku charakter późnobarokowy. Wyposażenie wnętrza głównie rokokowe. Budynek klasztorny, przylegający do kościoła od południa pochodzi częściowo z okresu gotyku i został przebudowany w XVIII wieku. Składa się z trzech skrzydeł otaczających wirydarz. Na dziedzińcu klasztoru benedyktynów studnia z XI wieku - najstarsza w Polsce.
Miejscowość: Mogilno
Kraina: Pojezierze Gnieźnieńskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Mogilno

Mogilno - miasto należące do najstarszych osad w Polsce, położone na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, na "Szlaku Piastowskim", nad malowniczym Jeziorem Mogileńskim (79 ha), na znaczącym szlaku kolejowym Poznań - Gdynia, Poznań - Olsztyn oraz opodal trasy drogowej Poznań - Mazury (Litwa).

Mogilno leży 80 km od Poznania, 60 km od Bydgoszczy i 240 km od Warszawy. Historycznie miasto leży na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, lecz w obecnych czasach poszukiwacze etnografii określają ten region jako Pałuki (tereny powiatów żnińskiego, mogileńskiego i wągrowieckiego).

Osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta sięga VIII-X w., gdzie na cyplu otoczonym wodami Jeziora Mogileńskiego i bagnami oraz ziemno-drewnianymi umocnieniami powstała osada. Przełomowym wydarzeniem dla miasta było sprowadzenie do Mogilna w XI w. zakonu Benedyktynów przez Kazimierza Odnowiciela. Bolesław Śmiały ufundował zabudowania klasztorne. Obecnie jest to najcenniejszy zabytek Mogilna.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Klasztor i kościół pobenedyktyński w Mogilnie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych