Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Szlak Golędzinowski przebiega od mostu Gdańskiego do mostu Grota-Roweckiego wzdłuż praskiego brzegu Wisły. Położony jest on w obszarze chronionego krajobrazu i specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Nazwa szlaku pochodzi od osady Golędzinów, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w r.1387. Była to osada garbarska założona na mocy prawa chełmińskiego. Osadę tą, rozbudowaną przez króla S.A. Poniatowskiego, Sejm Wielki w 1791 r włączył do Warszawy. Na odcinku Golędzinowa koryto Wisły ma charakter przełomu dzięki naturalnie występującym tu ławicom kamiennym. Ławice utworzone są z głazów narzutowych przemieszczanych po dnie rzeki przez nurt. Średnica głazów dochodzi do 10 m. Na ławicach osadzają się piachy i namuły rzeczne tworząc łachy i wyspy. Są one cennym elementem przyrodniczym stanowiąc miejsce odpoczynku, lęgu i i żerowania ptaków wodnych. Ławice kamienne powodują utrudnienia w żegludze po Wiśle, szczególnie przy niskich stanach wody. Środowiskiem nadbrzeżnym środkowej Wisły jest łęg wierzbowo-topolowy. Na warszawskim odcinku Wisły stanowi on ok. 88% drzewostanu nadbrzeżnego.
Masz rację Mikołaju:) Dokarmiane są poprzez dostarczanie w pobliże ich siedzib konarów drzew liściastych, o które trudno w centrum Wiednia. W necie piszą też , że w ZOO bobry chętnie jedzą bataty, ziemniaki, marchew i sałatę. Nie jestem ekspertem w temacie bobrów, ale dzięki za odwiedziny i komentarz:) Pozdrawiam:)
Dokarmiane? Przecież to nie ptaki, nie jedzą "okruszków". Jedynie co mogą to dostarczyć młodych gałązek wierzbowych z których zjedzą tylko korę i łyko.
Bobry w Warszawie są już od kilku lat. W 2009 r. zadomowiły się też w zabytkowym Parku Skaryszewskim. Ogrodzono wtedy siatką ok. 100 drzew. Na szczęście bobrów w tym parku już nie ma. Przeczytałam ostatnio w necie, że w Wiedniu też żyje kilka rodzin bobrów, są dokarmiane i stanowią atrakcję turystyczną miasta. Pozdrawiam wiosennie:)
Autor: ElaJ Dodano: 2012-04-15 21:14:59