Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Głaz Jastrzębowskiego jest to największy i jednocześnie najstarszy w Polsce granitowy monolit z zegarem słonecznym. W Łazienkach pojawił się jako ostatni na długo po śmierci miłośnika zegarów w Łazienkach Stanisława Augusta.
Wykonał go własnoręcznie Wojciech Bogumił Jastrzębowski, polski naukowiec, przyrodnik i wynalazca, profesor botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa w Instytucie Rolniczo-Leśnym na Marymoncie. Uchodzi on za twórcę ergonomii. Specjalnie do budowy zegara zaprojektował urządzenie które nazwał "Kompasem Polskim" pozwalające rysować zegary słoneczne na dowolnej powierzchni. Później opisał jego konstrukcję w książce, którą zatytułował tak samo, jak urządzenie Kompas Polski.
Książka Jastrzębowskiego opisująca budowę Kompasu Polskiego Ciekawostką są tutaj zatopiony w skale masywny gnomon pokryty półokrągłymi wypustkami oraz rzymska liczba IIII (pisana jako cztery pionowe kreski, a nie jako IV) określająca godziny 4 rano i 16. Niekiedy widuje się zegary z takimi właśnie oznaczeniami. Podobno jest to zwyczaj zaczerpnięty ze starożytnego Rzymu, gdzie litery IV odnosiły się do Jupitera jednego z najpotężniejszych bogów.
Autor: Helena Szuster-Kowalczyk Dodano: 2011-03-12 21:59:09