Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Zamek Królewski w Warszawie najpiękniej prezentuje się od strony Wisły. Dumnie wtedy spogląda ze skarpy i emanuje swoją dostojnością. Jego barokowo-klasycystyczny gmach, zaprojektowany przez Matteo Castelli`ego oraz Gaetano Chiaveri`ego, mieści się na Starym Mieście, przy Placu Zamkowym 4. Zamek Królewski powstał już właściwie w XIV wieku, ale obecny kształt pięcioboku zyskał dopiero w kolejnych stuleciach. W czasie wojny został zburzony. Poddany rekonstrukcji, dopiero w 1984 roku wpuścił do swoich wnętrz pierwszych zwiedzających.
To tu rezydowali królowie i tu odbywały się obrady sejmu. Zamek spełniał rolę administracyjną, a także stanowił centrum kulturalne kraju. Dziś w Zamku Królewskim możemy podziwiać wspaniałe ekspozycje oraz piękne wnętrza zamkowych komnat.
Wystawny Apartament Królewski i Apartament Wielki składają się z m.in. najpiękniejszego wnętrza Pokoju Sypialnianego, dzieł ze wspaniałymi widokami Warszawy spod pędzla Canaletta, Pokoju Żółtego, gdzie odbywały się słynne obiady czwartkowe, na których co tydzień gościli najwięksi artyści i myśliciele, oraz bogato zdobionej Sali Wielkiej, będącej miejscem dworskich ceremonii, Sali Rycerskiej ku czci zasłużonych, Sali Tronowej i najstarszego Pokoju Marmurowego.
Zwiedzać można także Dawną Salę Poselską, Sale Sejmowe wraz z Salą Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 Maja w 1791 roku, Królewiczowskie Sale z cennymi meblami, tkaninami i obrazami wielkiego polskiego malarza - Jana Matejki oraz Pałac Pod Blachą, w którym prezentowany jest m.in. Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego. Wśród stałych ekspozycji znajdziemy kolekcje monet i medali, portrety władców Polski, a także inne wspaniałe dzieła takich malarzy jak np. Rembrandt. W trzecią lub czwartą niedzielę miesiąca w Sali Odczytowej odbywają się także tematyczne projekcje filmów.
Zamek Królewski to Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Razem ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To także siła narodu, który po wielkich zniszczeniach wspólnymi siłami powołał go ponownie do życia. Dziś odbywają się tu liczne ważne spotkania państwowej rangi, a zamek dalej króluje ponad warszawskim horyzontem.