Iławę można z powodzeniem nazwać miastem jezior. Położona jest nad rzeką Iławką, na południowym krańcu jeziora Jeziorak (jest ono najdłuższym jeziorem w Polsce, na jednej z jego wysp, a mianowicie Wielkiej Żuławie, znajduje się miejsce staropruskiego grodu z X-XI w.) i w otoczeniu wielu innych, mniejszych już nieco, jeziorek. Przyrodniczo rzecz ujmując, Iława przedstawia się naprawdę malowniczo.
W mieście nie ma zbyt wielu zabytków, najważniejsze skupione są na terenie dawnego Starego Miasta, pięknie usytuowanego nad jeziorem Jeziorak Mały. Należą do nich XIV-wieczny kościół pw. Przemienienia Pańskiego, fragment murów obronnych również z tego okresu, ratusz (dość "nowy", bo z XIX stulecia) i dawna hala miejska. Na miłośników subtelnej secesji czeka zaś secesyjno-eklektyczny dworek.
Całkiem ciekawie przedstawiają się okolice Iławy. Kilka kilometrów od miasta, we wsi Rudzienice, można zobaczyć neogotycki kościół, w Mątykach poczuć się zaś prawie jak król Szwecji Gustaw Adolf, który rezydował tu podczas wojny w 1628 r., a w Ostródzie wypróbować swoich sił na nartach wodnych, by przekonać się, że jazda na nich nie jest tak łatwa, na jaką niekiedy wygląda.
Dobra fota: sensem przekaźnika jest przekaz, sensem przekazu jest przekaźnik - Golem XIV Autor: Waldemar Siatka (waldzior) Dodano: 2012-05-22 22:04:55 |
I widać dlaczego samiec nie jest bohaterem zdjęć. 5 Autor: Natalia Pytko Dodano: 2012-05-22 20:03:46 |
Świetne zdjęcie przyrodnicze. Złapani na "gorącym uczynku" Autor: piotr55 Dodano: 2012-05-22 19:05:24 |
Autor: Henryk Milewski Dodano: 2012-05-23 09:56:25