Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Monastyr św. Onufrego - Jabłeczna

Galeria: cerkwie Włącz pokaz slajdów

 
Monastyr św. Onufrego - Jabłeczna

Tytuł zdjęcia: Monastyr św. Onufrego - Jabłeczna


Autor: Anna B.
Data dodania: 2013-06-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3695 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej  stauropigialny męski klasztor prawosławny, w jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Klasztor powstał najpóźniej w końcu XV w. Według legendy o jego założeniu przesądziło cudowne pojawienie się ikony św. Onufrego nad Bugiem. Dzięki nadaniom ziemskim kolejnych właścicieli Jabłecznej monaster stał się znaczącym ośrodkiem kultu prawosławnego na Chełmszczyźnie. Po zawarciu unii brzeskiej zakonnicy z Jabłecznej odmówili przyjęcia jej postanowień i mimo wywieranych na nich nacisków zachowali wyznanie prawosławne, pozostając do upadku I Rzeczypospolitej ważnym ośrodkiem dyzunitów. Sytuacja monasteru uległa całkowitej zmianie po trzech rozbiorach Polski, a następnie powstaniu Królestwa Kongresowego w unii personalnej z Rosją. Odtąd klasztor był wspierany finansowo przez władze rosyjskie i na ich polecenie zaangażował się w akcję propagowania prawosławia oraz rusyfikacji Chełmszczyzny, zwłaszcza po administracyjnej likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875. Był to jeden z powodów, dla których mnisi podjęli działalność społeczną i edukacyjną. Niski poziom wykształcenia zakonników, ich niedostateczna liczba oraz fakt, iż w większości nie byli oni narodowości rosyjskiej sprawił jednak, iż klasztor nie spełnił wyznaczonych mu zadań w zakresie propagowania rosyjskości i prawosławia wśród ludności Chełmszczyzny. Mimo ograniczeń nakładanych przez władze niepodległej Polski z powodu roli klasztoru w czasie zaborów, monaster funkcjonował przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Podczas II wojny światowej został w 1942 spalony przez niemiecki oddział straży granicznej. Formalnie nie przerwał jednak funkcjonowania i pozostawał czynny przez cały okres PRL, mimo trudnej sytuacji materialnej (na polecenie władz stalinowskich stracił całość majątku poza zabudowaniami mieszkalnymi i cerkwiami), jako jedyny męski klasztor Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Od 1999 posiada status monasteru stauropigialnego i podlega bezpośrednio metropolicie warszawskiemu i całej Polski, który zarządza wspólnotą przez swojego namiestnika. /Opis z Wikipedii/
Miejscowość: Jabłeczna
Kraina: Podlasie
Województwo: lubelskie
Tagi: cerkwie klasztory  
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Monastyr św. Onufrego - Jabłeczna
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pięknie i tak spokojnie :)

Autor: Katarzyna Stempniak   Dodano: 2013-07-11  20:54:27
Zatęskniłam za pięknymi zdjęciami Polskich Krajobrazów, Użytkownikami tego portalu, tak miłymi, jak Ty - Krzysiu :-) Przyznam, że brakowało mi tego wszystkiego...Dziękuję za miłe słowa :-)))

Autor: Anna B.   Dodano: 2013-07-03  13:02:49
Poczytałem i nacieszyłem się widokiem tego wspaniałego obiektu Aniu. Cieszę się, że już jesteś i pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-07-01  17:45:37
zobacz wszystkie komentarze w serwisie