Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Widmo Brockenu na Suwalszczyźnie.

Galeria: Gulbieniszki Włącz pokaz slajdów

 
Widmo Brockenu na Suwalszczyźnie.

Tytuł zdjęcia: Widmo Brockenu na Suwalszczyźnie.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2012-11-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4217 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Widmo Brockenu  rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach,polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się,że ten cień otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Zjawisko obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy Słońcem a chmurą która odgrywa rolę ekranu. Towarzyszy mu efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora  projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia,iż wydaje się on powiększony,Zjawisko zwane widmem Brockenu po raz pierwszy opisał Johann Silberschlag w 1780 roku. Nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Hartz,gdzie było ono obserwowane.W Polsce widmo Brockenu widywane jest w Tatrach,Karkonoszach i Bieszczadach. Tyle Wikipedia.Zdjęcie powyższe świadczy,że nie tylko wysokie góry ale i wzgórza Suwalszczyzny dają szansę zobaczenia tego zadziwiającego zjawiska. Zdjęcie wykonałem 10 października 2009r o godz. 7:43.w Suwalskim Parku Krajobrazowym
Miejscowość: Gulbieniszki
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Gulbieniszki

Gulbieniszki to niewielka miejscowość położona w Suwalskim Parku Krajobrazowym na północ od Jeleniewa. Wieś znana jest przede wszystkim ze wznoszącej się tuż nad nią Cisowej Góry (256 m n.p.m.) - słynnej Suwalskiej Fudżijamy, nazywanej tak z uwagi na niezwykły, regularny stożkowaty kształt. Jest to najlepszy punkt widokowy na całej Suwalszczyźnie.

Od lat trwają wśród geomorfologów spory skąd wziął się tak piękny, regularny kształt wzniesienia? Do niedawna Górę Cisową uznawano za kem, jednak ostatnio przeważa pogląd, że jest to morena czołowa. Odmienną teorię ma jednak na ten temat okoliczna ludność, która uważa, że góra została usypana sztucznie (stąd nazywana bywa także Górą Sypaną).

Niegdyś zupełnie odsłonięty wierzchołek zarasta obecnie z jednej strony sosnowym lasem, na górę poprowadzono także niedawno, szpecące ją, betonowe schodki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Widmo Brockenu na Suwalszczyźnie.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Wrażenie z tego nieznanego mi wtedy zjawiska było spore, ale niestety uwieczniłem je tylko na 4 zdjęciach.Szans na powtórkę już chyba nie mam.

Autor: Henryk Milewski   Dodano: 2012-11-26  09:49:57
Cieszę się,że mogłam to zobaczyć.

Autor: Ola B.   Dodano: 2012-11-25  20:47:42
niesamowite

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2012-11-25  19:07:33
Unikalne zjawisko... wyobrażam sobie jakie musi robić wrażenie na Obserwatorze! :)

Autor: Iwona Dziadura   Dodano: 2012-11-25  17:10:39
Mega unikalna fotka i bardzo ciekawy opis, pozdrawiam :)

Autor: Monika Zet   Dodano: 2012-11-25  11:22:19
zobacz wszystkie komentarze w serwisie