Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Drewniana cerkiew p.w. św. Paraskewy w Uściu Gorlickim obecnie użytkowana jest jako kościół parafialny. Zachował się przekaz, że świątynię wznieśli w 1601 r. Stefan Król z Łuhu i Bazyli Kowalczyk. Nie wiadomo jednak czy chodzi o obecnie istniejącą cerkiew, bowiem napis na ikonostasie głosi, że wzniesiono ją w 1786 r. (może to być jednak tylko data przebudowy). W jej wnętrzu zachował się niemal kompletny ikonostas z XVIII wieku oraz ciekawa polichromia wykonana w roku 1938. Wokół cerkwi zachowało się stere ogrodzenie wraz z dwiema malowniczymi bramkami.
Uście Gorlickie to spora wieś położona w Beskidzie Niskim na południowym krańcu Jeziora Klimkowskiego. Jest to jedna z najstarszych miejscowości nad górną Ropą. Jej nazwa pochodzi od położenia przy ujściu potoku Zdynia do Ropy.
W centrum miejscowości znajduje się niewielki plac - dawne nawsie, pozostałość tzw. niwowego układu lokacyjnego. Na placu usytuowany jest pomnik Łemków poległych w walce z okupantem hitlerowskim.
Obok placu znajduje się drewniana cerkiew p.w. św. Paraskewy z 1796 r., typu zachodniołemkowskiego. W jej wnętrzu zachował się kompletny XVIII-wieczny ikonostas oraz polichromia z 1938 r.