Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zespół Pałacowy w Tworkowie - urocza ruina

Galeria: Tworków Włącz pokaz slajdów

 
Zespół Pałacowy w Tworkowie - urocza ruina

Tytuł zdjęcia: Zespół Pałacowy w Tworkowie - urocza ruina


Autor: JureK
Data dodania: 2011-02-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2745 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tworków - duża wieś nad Odrą, niedaleko Raciborza. Ma ona swoją historię od z 1305r. Była wtedy własnością Odrowąża z kieleckiego Końska. Kolejni właściciele - rodzina Tworkowskich, którzy władali nią aż do XV wieku, prawdopodobnie dali początek nazwie miejscowości. Im przypisuje się, że byli budowniczymi pałacu, którego najstarsze fragmenty pochodzą z XIVw. W kolejnych stuleciach budowla przechodzi przez ręce kolejnych rodzin m.in. Jana Klemie z Ligoty, Wodnikowskich, Wieczów, Gaszynów, Reiswitzów. Około XVI wieku rozpoczynają się przebudowy i zmiana stylu budowli z gotyckiej, poprzez renesansowy i neorenesansowy. Elementów tych stylów można się doszukiwać w obecnej ruinie. Radykalna rekonstrukcja pałacu nastąpiła jednak w XIX w. nadając jego obecny kształt i charakter . Nie zachowały się żadne dokumenty ukazujące go przed XIXw. Pałac w Tworkowie miał swoje czarne dni, które zaważyły na jego stanie. Był wielokrotnie niszczony przez pożary m.in.w 1703 roku ogień strawił stajnie oraz folwark zamkowy, później w 1931r. tajemniczy wielki pożar najprawdopodobniej podpalenie, strawił cały zamek wraz z wieżą zegarową, co ostatecznie zakończyło czasy jego świetności. Działania wojenne i przechodzący tędy front dopełnił zniszczeń. Zespół pałacowy w Tworkowie usytuowany jest na skarpie nad rzeczką Psiną i składa się z 3 skrzydeł ułożonych w kształt podkowy. Skrzydło centralne ma pozostałości trzech kondygnacji i zbudowane jest z krużganków ułożonych na całej długości. Przed frontem budowli znajduje się otwarty arkadowy dziedziniec wraz pozostałościami niewielkiego parku.W skrzydłach zewnętrznych znajdują się 2 baszty , w tym jedna zegarowa. Według krążących opowiastek wnętrza pałacowe kryły wiele skarbów, w tym cenne obrazy, bogate wyposażenie, trofea myśliwskie oraz wszelkiego rodzaju broń. Przez wiele lat ruiny były zapomniane i nikt nimi się nie interesował. Jedynie wśród okolicznych mieszkańców krążyły różne opowiastki i legendy na temat znajdujących się w nim skarbów, tajemniczego 2km. tunelu zasłoniętego ogromnym kamieniem, którego ruszenie powodowało ich zapadanie głębiej pod ziemię, czy też legenda o Białej Damie, która ukazała się w pałacu ostatni raz w Wigilię 1930r. co zwiastowało nieszczęście jakie miało spłynąć na pałac i jego mieszkańców, urzeczywistnione w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 r. pożarem, który strawił znaczną jego część. Wiele intrygujących ciekawostek dot. Tworkowa jest na stronie: http://www.goraciborz.pl/atrakcje/miejscowosc/krzyzanowce/art/9.html
Miejscowość: Tworków
Kraina: Kotlina Raciborska
Województwo: śląskie
Tagi: pałace ruiny  
Schowaj mapę

Tworków

Tworków to rozległa wieś nad Odrą, 15 km od Raciborza. Położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice. Zachowały się tu ruiny zamku wzniesionego w II połowie XVI wieku. W 1872 r. rezydencja została przebudowana przez architekta Heidenreicha na budowlę neorenesansową.

Niestety po pożarach w 1931 r. i w 1945 r. zamek niszczeje i popada w ruinę. W takim stanie oglądamy go dzisiaj zza ogrodzenia, gdyż wejście na teren zamku jest wzbronione. Obecnie trwają tutaj prace projektowe mające na celu zabezpieczenie ruin.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zespół Pałacowy w Tworkowie - urocza ruina
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych