Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jamrozowa Polana rozległa polana położona na Wzgórzach Lewińskich blisko Dusznik-Zdroju, w płytkiej dolinie pomiędzy szczytami Gajowej a Jeleniem. Rozciąga się na południowy zachód od zbocza Gajowej na wysokości 650675 n.p.m., wśród lasów świerkowych.
Polana administracyjnie należała do wsi Hordis Tal, powstałej w połowie XIX wieku jako kolonia. Mieszkańcy utrzymywali się z pracy w kamieniołomie, wapienniku, uprawy roli, hodowli zwierząt oraz dorywczo w Dusznikach. Na przełomie XIX i XX wieku działała tu gospoda "Przy Zielonym Lesie", usytuowana przy szlaku turystycznym wiodącym ze Zdroju do zamku Homole i dawnej kwatery króla Prus Fryderyka Wilhelma II, który obserwował manewry swoich wojsk w 1776 r. opodal zamku.
W okresie międzywojennym na terenie Polany istniał tor saneczkowy, bobslejowy oraz skocznia narciarska. Na początku lat pięćdziesiątych XX w. na Polanie od strony miasta została już tylko jedna zagroda zamieszkana przez Antoniego Jamroza, od którego w późniejszych latach przyjęła się nazwa Jamrozowa Polana. W końcu lat osiemdziesiątych XX w. na Jamrozowej Polanie zbudowano duży, dobrze wyposażony ośrodek narciarstwa klasycznego, biathlonu oraz urządzenia sportowe z zapleczem hotelowo-treningowym. 1300 metrów od Jamrozowej Polany znajduje się przejście graniczne z Czechami, w którym to miejscu łączą się polskie i czeskie narciarskie trasy biegowe.
Duszniki Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Sudetach, pięknie położone w otoczeniu gór Stołowych i Bystrzyckich. Miasteczko jest podzielone, można powiedzieć, na dwie części - miasto "główne" rozciągające się w widłach Bystrzycy i Jastrzębnika oraz uzdrowisko oddalone o kilometr od jego centrum.
W Dusznikach Zdroju zachowało się sporo zabytków architektury, wśród nich (zobaczymy je na Rynku) renesansowe i barokowe kamienice oraz XVI-wieczny ratusz (przebudowano go co prawda po wielkim pożarze, jednak uroku nie stracił). W jednym z domów zatrzymał się swego czasu Jan Kazimierz podróżujący do Francji.
Ciekawostką w Dusznikach jest Muzeum Papiernictwa, do którego na pewno warto się wybrać. Po pierwsze mieści się budynku starej papierni, która liczy sobie już ponad 400 lat, po drugie dziś także produkuje się tutaj papier czerpany i to z wykorzystaniem tradycyjnej technologii. Pisał na nim nawet Fryderyk Chopin do Jana Białobłockiego. Było to 2 listopada 1826 roku...A jeśli już jesteśmy przy naszym wybitnym kompozytorze, dla melomanów już od kilkudziesięciu lat, bo od roku 1946, odbywają się w Dusznikach Zdroju Festiwale Chopinowskie przyciągające wielu renomowanych pianistów.
W Dusznikach znajduje się także jedno z najładniejszych sudeckich schronisk, a mianowicie schronisko "Pod Muflonem", które jest bazą dla wybierających się na górskie wycieczki. Wiedzie stąd bowiem wiele tras w malownicze Góry Bystrzyckie.