Kłodzko to niewątpliwie jedno z najciekawszych miast swojego regionu. Jest niezwykle malowniczo położone w Kotlinie Kłodzkiej, a do tego przetrwało w nim do naszych czasów ponad czterysta zabytków architektury i sztuki. Jednym z największych (w przenośni) i największym (dosłownie) jest XVIII-wieczna twierdza. Budowla ta, jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce, została dodatkowo połączona wałem z fortyfikacjami na Owczej Górze (znajdującymi się po drugiej strony przepływającej u ich stóp Nysy Kłodzkiej), więc całość naprawdę robi wrażenie. A swoistą wisienką na (chciałoby się rzec - kłodzkim) torcie jest wycieczka korytarzami i komorami rozciągającymi się pod rynkiem. Na rynku zaś zachowało się wiele renesansowych kamienic, a także ratusz - przebudowywany po pożarze, tak że z gotyckiego stał się neorenesansowy.
Jednym z wielu znaków rozpoznawczych Kłodzka jest kamienny most na Młynówce, który ozdabiają wotywne posągi. Pochodzą one z XVII i XVIII i są pamiątkami tragicznych zdarzeń, między innymi wojen i epidemii. I tak wśród nich spotkamy Matkę Boską Bolesną, św. Wacława czy Jana Nepomucena.
Największy sakralny zabytek regionu również znajduje się w Kłodzku. Jest nim kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Budowano go dwieście lat, miedzy wiekami XIV a XVI, dlatego dopatrzeć się w nim można niejednego stylu architektonicznego. Największy wpływ na wystrój świątyni mieli artyści barokowi, stąd i przepych typowy dla tej epoki. Zobaczymy tu jednak także późnogotyckie freski czy XV-wieczną figurę Madonny z Dzieciątkiem.
Dziękuję Marylko za odwiedziny:-) Ostatnimi czasy mało tu zaglądam. Autor: Andrzej Dodano: 2013-01-18 21:24:55 |
ładnie z tej perspektywy Autor: Słonecznik (Maryla) Dodano: 2013-01-18 21:13:15 |
Autor: Krzysztof Wydra Dodano: 2013-08-09 19:19:59