Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Duża Ścieżka Świętej Jadwigi, powstała w 2007 roku w związku z 740. rocznicą kanonizacji świętej Jadwigi Śląskiej. Trasa Ścieżki św. Jadwigi poprowadzona jest głównie polnymi i leśnymi drogami po malowniczych okolicznych wzgórzach i przedmieściach Trzebnicy. Poza walorami historyczno edukacyjnymi, ścieżka pełni również funkcję krajobrazowej trasy turystycznej. Na jej trasie spotkać można piechurów, ale również rowerzystów. Trasa ścieżki to zamknięta pętla o długości ok. 7 km. Rozpoczyna się i kończy na placu przed Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Duża Ścieżka Świętej Jadwigi Śląskiej łączy w Trzebnicy siedem miejsc związanych z żywotem świętej. W każdym z tych miejsc umieszczony został kamień kontemplacyjny z hasłem cnotą, której św. Jadwiga Śląska była wierna. Pokazany na zdjęciu kamień trzeci, zlokalizowany jest na dziedzińcu klasztoru Sióstr Kongregacji Miłosierdzia św. Karola Boromeusza , które pracują tu nieprzerwanie od 1870 roku pełniąc posługę zgodnie z napisem Miłość Miłosierdzie. Kamień trzeci potwierdza, że miłosierdzie jest realną miłością. Duża Ścieżka Świętej Jadwigi doskonale wpisuje się utworzony Europejski Szlak Pielgrzymkowy i wiodący z Andechs do Trzebnicy, na podobieństwo szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostella do grobu św. Jakuba apostoła w północno-zachodniej Hiszpanii. Trasa wielkiej pielgrzymki rozpoczyna się w Andechs w miejscu narodzin św. Jadwigi Śląskiej, a kończy się w Trzebnicy, w miejscu jej śmierci i kultu. Przez Trzebnicę przechodzi również Europejski Szlak Cysterski, który wiedzie od Portugalii i Hiszpanii, przez Francję i Niemcy do wschodnich części Europy.
Położona wśród gór i lasów Trzebnica, jak Wadowice Karola Wojtyłę, ma swoją królową Jadwigę. Żyła tu ona bowiem i działała, a wraz z mężem Henrykiem Brodatym ufundowała Sanktuarium (bazylika i klasztor), będące jedną z największych tego typu budowli w Europie. Papież Benedykt XVI zdecydował o przyznaniu mu statusu Sanktuarium Międzynarodowego, co Trzebniczan napawa nie lada dumą. Co ważne, Bazylika Św. Jadwigi - kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny, jest najstarszym sanktuarium na Śląsku, nekropolią Piastów Śląskich i miejscem uświęconym kultem (oczywiście) św. Jadwigi.
U wrót miasta, w otoczeniu alei lip, niedaleko od drogi prowadzącej do Wrocławia, postawiono nawet Jadwidze kapliczkę. Tu ponoć odpoczywała, udając się do miasta wysp i mostów. Miejsce jest na tyle urokliwe, że wpadło w oko filmowcom - niedaleko kręcono "Popiół i Diament", Kapliczne Wzgórze zagrało także w kilku epizodach w serialu "Czterej Pancerni i Pies".
Z trzebnickich turystycznych ciekawostek na czoło wysuwa się Rotunda Pięciu Stołów, budowla-murowany krąg, wzniesiony na fundamencie z XIII-wiecznych granitowych brył. Tu na przykład przebywali chorzy podczas wielkiej epidemii w XVII w., jako że Rotunda leży na granicy miasta. Obecnie jest jednym z przystanków na Ścieżce św. Jadwigi. Ta zaś biegnie przez okoliczne malownicze wzgórz i przedmieścia Trzebnicy. Liczy sobie 7 km, rozpoczyna się na placu przed Bazyliką, tu także powraca. Spacerując (tudzież jadąc) nią, można zobaczyć siedem miejsc związanych z życiem św. Jadwigi. Wzdłuż trasy ustawiono siedem kamieni kontemplacyjnych, które ukazują cnoty Świętej.