Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół parafialny w Bodzentynie - fragment ołtarza głównego

Galeria: Sacrum Włącz pokaz slajdów

 
Kościół parafialny w Bodzentynie - fragment ołtarza głównego

Tytuł zdjęcia: Kościół parafialny w Bodzentynie - fragment ołtarza głównego


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-11-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4482 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ołtarz główny bodzentyńskiego kościoła parafialnego ufundowany został przez Zygmunta Starego, jako ołtarz główny do Katedry Wawelskiej. Jest to jeden z najwspanialszych tego typu obiektów w Polsce. W polu głównym ołtarza znajduje się obraz Ukrzyżowania namalowany w 1547 r. w Krakowie przez Piotra Venetusa z Wenecji.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły renesans  
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół parafialny w Bodzentynie - fragment ołtarza głównego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pozostaję przy swoim zdaniu. Przede wszystkim kompozycja kadru, do tego mam zastrzeżenie. Oczywiście, że chodzi mi również o rzymskiego legionistę na białym koniu. Przecież ten szczegół malowidła sprawił, że cała ufundowana bp. Samuela Maciejowskiego skrzynia ołtarzowa wypadła z krakowskiej katedry do Kielc, a następnie do kolegiaty w Bodzentynie. Zamieszczony fragment zwyczajnie mi nie odpowiada. Zawsze z sentymentem patrzę na obraz w tym doprawdy unikatowym oltarzu. Nie mam - co całkowicie zrozumiałe - licencji na rację. Pozwalam sobie wyartykułować wyłącznie opinię, bardzo zresztą osobistą. Gdyby pojawił się w galerii np. fragment pawęży z herbem Nałęcz, jakiś element podkładu kalwaryjskiego, twarz jednego z łotrów, ryt renesansowej snycerki - nie zareagowałbym z całą pewnością tak emocjonalnie. Mam głęboką nadzieję, że nie uraziłem autora. Pozdrawiam.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-12-03  20:46:34
Nie ukrywam, że taka kompozycja kadru to zabieg celowy. W zasadzie robiąc to zdjęcie bardziej zależało mi na wrażeniu nazwijmy to "estetycznym" niż merytorycznym. W tym drugim wypadku powinienem wszak sfotografować słynny koński zad ;-). A jeśli zdjęcie wzbudza mieszane uczucia to chyba dobrze. Mnie to zupełnie nie przeszkadza :-). Mało tego, dołożę dzisiaj dwa podobne "fragmentaryczne" kadry i czekam na miażdżącą krytykę :-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2009-12-03  18:25:03
Ooooo - tym razem muszę być krytyczny ! Przepraszam, ale musze wyrazić ubolewanie. Uuuuu, nie najlepszy jest ten kadr. Nie najlepszy.W żadnym wypadku to nie jest złośliwa uwaga !!!!! Obraz Piotra z Wenecji, pierwszy w Polsce obraz renesansowy, nie zasługuje, absolutnie nie zasługuje na tak fragmentaryczne potraktowanie. Detal snycerki ołtarza ? Tak, prosze bardzo. Detal postaci z malunku, dlaczego nie ? Jednak uważam, że płotno powinno zostać zaprezentowane w całości ! Mozemy się spierać o tak zwany kształt artystyczny,( bo ten aspekt tutaj występuję, można go brać pod uwagę ).Nie jestem absolutnie ortodoksyjny, takie obcięcie i wykadrowanie ołtarzowego obrazu budzi we mnie mieszane uczucia.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-30  15:43:46
zobacz wszystkie komentarze w serwisie