Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zagórz - karmelicka warownia

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Zagórz - karmelicka warownia

Tytuł zdjęcia: Zagórz - karmelicka warownia


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4397 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Mitologia klasztorna i wojenne wykorzystanie obwarowań karmelickich w Zagórzu dowodzi, że we naszym kraju nie zawsze kierowano się ratio przy podejmowaniu decyzji lokacyjnych. Pomysł budowania rozdętych nad miarę i sytuowanych w co najmniej dziwnych miejscach inwestycji nie jest więc wynalazkiem naszych czasów, ale posiada  jak się okazuje choćby w tym przypadku - swoje konotacje w przeszłości. Forteca była bez sensu już w chwili gdy przy śpiewie mnichów położony został kamień węgielny. Alianse i traktaty pokojowe sprawiły raz na zawsze, że znaczenie wojskowe twierdzy odpłynęły w przeszłość z wodami Osławy. Zagrożenia militarnego nie było ze strony Siedmiogrodzian, ani ze strony Turków ani chanatu krymskiego. Co prawda pod mutrami klasztoru rozegrała się chyba ostatnia potyczka konfederacji barskiej, ale  znowu  to tylko incydent bez najmniejszego militarnego znaczenia.
Miejscowość: Zagórz
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: klasztory ruiny  
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych