Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zagórz - kościół klasztorny na wzgórzu Marimont

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Zagórz - kościół klasztorny na wzgórzu Marimont

Tytuł zdjęcia: Zagórz - kościół klasztorny na wzgórzu Marimont


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2807 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ruina klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu to jedno z magicznych miejsc Podkarpacia. Usytuowane na wysokim i stromym od strony Osławy wzgórzu Mariemont relikty obronnego kościoła i klasztoru od dawna podniecają wyobraźnię. Na dodatek łatwo przystępne resztki murów, rozwalony od dachu po same krypty kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i wreszcie cały kompleks zabudowań gospodarczych położone są nie tylko niezwykle malowniczo. Przeszłość  w tym przypadku  nie jest wcale tajemnicza, ale powszechnie znana i oczywista. Klasztor w Zagórzu to fundacja wojewody Jana Adama Stadnickiego. Cały zespół budowano długo, bo ponad trzydzieści lat, a pierwsi braciszkowie pojawili się w murach nowego klasztoru w 1774 roku.
Miejscowość: Zagórz
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: klasztory ruiny  
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Grób Nieczui, wyniosłe wzgórze, malownicze ruiny i szumiący bezustannie na porohach nurt Osławy. To wszystko buduje napięcie, łaskocze, zmusza do refleksji nad przemijaniem. Kiedyś, kiedyś to był obowiązkowy punkt zaczepienia przed wyruszeniem z plecakiem na połoniny. Dzisiaj, gdy wszechobecne samochody stały się podstawowym środkiem lokomocji i zdechła legendarna linia kolejowa Zagórz - Komańcza - Nowy Łupków, tylko nieliczni wędrowcy ( z dawnych tabunów) zatrzymują się tu na chwilę refleksji.....

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2011-12-15  10:10:26
Długo budowany a tak szybko może pozostać tylko ruina. Z pewnością widok ruin podnieca wyobraźnię.

Autor: Maria Szczerska   Dodano: 2011-12-15  00:08:20
zobacz wszystkie komentarze w serwisie