Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Myczkowce - zapora na Sanie

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Myczkowce - zapora na Sanie

Tytuł zdjęcia: Myczkowce - zapora na Sanie


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-08-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 7869 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Rzeka San była zawsze groźną, często wylewającą rzeką, charakteryzującą się wyjątkowo dużą zmiennością przepływów, dlatego od dawna myślano o zagospodarowaniu jej doliny. W ten sposób chciano powstrzymać i zabezpieczyć ją przed wylewami, z drugiej strony wybudować zaporę, która dałaby energię elektryczną. Najpoważniejszy projekt budowy zapory pojawił się na początku lat dwudziestych okresu międzywojennego. Autorem był profesor Politechniki Lwowskiej Karol Pomianowski, który uważał, że najwłaściwszym miejscem do lokalizacji zapory będzie odcinek rzeki pomiędzy Soliną a Myczkowcami. Jest to miejsce, w którym dolina Sanu staje się najwęższa i korzystna do budowy zapory krótkiej i o znacznej wysokości spiętrzenia. Dzieła tego podjęło się francusko-belgijskie Towarzystwo Akcyjne Elektrosan, które w latach 1921 - 1923 rozpoczęło budowę elektrowni wodnej we wsi Myczkowce. Projekt jednak upadł prawdopodobnie w wyniku bankructwa towarzystwa. Do projektu powrócono w latach 1937 - 1939, w ramach rządowego programu zabudowy karpackich dopływów Wisły. W ciągu dwóch lat wykonano część zapory, sztolnię pod bocznym ramieniem wzgórza Grodzisko (556 m n.p.m.), kanał doprowadzający wodę do sztolni oraz częściowo budynek elektrowni. Prace przerwała II wojna światowa. Po wojnie w 1955 roku powstał kompleksowy projekt zabudowy Sanu. Długość zapory wynosi 460 m, wysokość 17,5 m, piętrzenie do 15,5 m. Zbiornik wodny ma pojemność 10,9 mln m3 i powierzchnię 200 ha.
Miejscowość: Myczkowce
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: jeziora i stawy  
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych