Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkwisko w Czarnej Dolnej

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Cerkwisko w Czarnej Dolnej

Tytuł zdjęcia: Cerkwisko w Czarnej Dolnej


Autor: Małgorzata Heichel-Detzner
Data dodania: 2011-08-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 605 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Idziemy ścieżką przyrodniczo-historyczną "Siedlisko". Mijając obecny kościół rzymskokatolicki idziemy prosto. Po prawej stronie, na pagórku znajduje się cerkwisko i stary cmentarz z kilkoma metalowymi i krzyżami i 2 kamiennymi nagrobkami. Cmentarz jest trochę zarośnięty, ale warto go zobaczyć. Kiedyś stała tu cerkiew pw. Wielkiego Męczennika Dymitra, powstała w latach 1880-1888 w miejsce starej cerkwi. Pełniła rolę cerkwi do 1950 roku, od roku 1951 była magazynem PGR-u. Wyposażenie kościoła prawdopodobnie zostało ukradzione lub uległy zniszczeniu.Cerkiew popadała w ruinę, aż do zawalenia w 1974 roku. Po cerkwi pozostał jeden kuty krzyż. Przy cerkwi znajdowała się murowana dzwonnica z trzema dzwonami, która uległa zawaleniu w latach 1950 do 1974 roku. Dokładna data nie jest znana. Dzwony według starszych mieszkańców Czarnej Dolnej zostały gdzieś zakopane, aby uchronić je przed kradzieżą.
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych