Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cisna - kapliczka pamięci Tych Co Byli Legendą Gór Bieszczady

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Cisna - kapliczka pamięci Tych Co Byli Legendą Gór Bieszczady

Tytuł zdjęcia: Cisna - kapliczka pamięci Tych Co Byli Legendą Gór Bieszczady


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-11-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5008 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: 15 sierpnia 2008 r. w Cisnej w pobliżu kiosku z pamiątkami "Atamania bieszczadzka" prowadzonego przez Ryśka Szocińskiego odsłonięto i poświęcono skromną, ufundowana przez: Zdzisława Pękalskiego, Andrzeja Potockiego, Jacka Pysia i Tadeusza Wojnarowskiego kapliczkę. Chrystusik frasobliwy trzyma w ręku kapelusz, o samo w sobie jest pewnym symbolem ludzi, których słupowa konstrukcja przypomina. Na grawerowanych tabliczkach wyryto nazwiska osób na dobre zadomowionych niegdyś w Bieszczadach, którzy odeszli na inne połoniny: Piotra Adamskiego Francuza ,Marka Bajdy , Wojtka Belona, Tadzia Cieniucha, Jurka i Ili Dobraczyńskich, Romka Farata, Jasia Głoda, Kazimierza Hartmana, Jorgusia, Kazimierza Klicha, Jaśka Kołodzieja, Wiesława Koszeli, Julka Kuchty Gagarina, Artura Lignowskiego McArtura, Olgierda Łotoczko, Władka Nadopty Majstra Biedy, Staszka Oleksego, Marka Orłowskiego, Zdzicha Radosa, Zofii Roś, Andrzeja Pieli, Barbary Potockiej, Władka Słodyczki, Ryśka Smolarka Białko, Tadzia Spisa, Wojciecha Strzyżewskiego, Jurasa Świtalskiego Dwatysięce, Andrzej Tomaszewskiego Taty kopyto, Jędrka Wasielewskiego Połoniny, Zygfryda Wilka i Janusza Zubowa.
Miejscowość: Cisna
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych