Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew greckokatolicka w Równi

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew greckokatolicka w Równi

Tytuł zdjęcia: Cerkiew greckokatolicka w Równi


Autor: Edward Piotr Zawiślak
Data dodania: 2019-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2076 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew greckokatolicka w Równi obecnie kościół filialny parafii w Ustianowej p.w. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych. Powstała prawdopodobnie na początku XVIII wieku. Cerkiew w Równi jest to świątynia orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej, trójdzielna, trójkopułowa. Prezbiterium, nawa i babiniec na planie kwadratu, nawa jest nieco szersza i wyższa od pozostałych części budynku.
Miejscowość: Równia
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2019-12-15  17:26:47
byłem *****

Autor: Stefan Sapeta   Dodano: 2019-12-15  14:55:29
zobacz wszystkie komentarze w serwisie