Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Widok z Wielkiej Rawki

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Widok z Wielkiej Rawki

Tytuł zdjęcia: Widok z Wielkiej Rawki


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2017-09-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 964 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zdjęcia wykonane podczas wędrówki na trasie Wetlina Moczarne - Dział - Mała Rawka - Wielka Rawka - Krzemieniec - Rabia Skała - Jawornik - Wetlina (most na Wetlince). Trasa liczyła około 30 km i startowałem około 8.00, a odbierany byłem około 22.30. Na trasie skupiłem się na robieniu zdjęć i materiału filmowego, dlatego zajęło mi to tyle czasu. Ogólnie trasa jest fajna i godna polecenia zwłaszcza na odcinku Wetlina - Wielka Rawka i ewentualnie Krzemieniec (trójstyk granic). Dalej wędruje się głównie lasami i od czasu do czasu wychodzi się na połoniny (polany) z których rozciągają się widoki. Na tym odcinku zdecydowanie nie ma ludzi i można spotkać właściwie tylko pasjonatów łażenia po górach, głównie Słowaków. Widoki godne wędrówki są z Rabiej Skały, a właściwie przed szczytem, który jest zarośnięty. Słowacy po swojej stronie granicy zrobili platformę widokową nad urwiskiem, z której rozciąga się panorama na słowackie pasmo Bieszczad. Od Rabiej Skały do końca wędrówki idzie się głównie przez las i tylko od czasu do czasu są miejsca widokowe. Na tym odcinku są bardzo strome zejścia. Ogólnie trasa jest dla osób z dobrą kondycją i odpowiednio przygotowanych. Trzeba zabrać jedzenie bo bezpośrednio na trasie nie ma schronisk. Wodę można uzupełnić ze źródła na Przełęczy pod Czerteżem i ewentualnie przenocować w słowackiej utulni, która jest zamykana. Z tym, że na noc bywa tam czasem tłoczno zwłaszcza w weekendy.

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych