Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Radoszyce czyli droga na cerkwisko

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Radoszyce czyli droga na cerkwisko

Tytuł zdjęcia: Radoszyce czyli droga na cerkwisko


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4072 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Podczas wysiedlania ludności z Radoszyc w niesławnej akcji Wisła, polscy żołnierze obrabowali cerkiew. Wtedy nie było mody na ikony, nie mówiono o egzotyce prawosławia, ale złote kielichy, szaty liturgiczne i trzy zawieszone na bramie dzwony miały dla bezczelnych złodziei swoją nieocenioną wartość. Opustoszała wieś, umarła cerkiew, burzanami zarosło wzgórze. Gdy nastały co nieco spokojniejsze czasy w zdewastowanej cerkwi, zamienionej teraz na kościół od czasu do czasu katolicki ksiądz gromadził na nabożeństwa osadników. Też do czasu, bo latem 1961 przyjechał na cerkwisko urzędnik, aż z wojewódzkiego Rzeszowa, zabrał klucze, a na drzwiach przywalił plombę z pieczęcią z orłem. Ludzie wytrzymali aż pięć długich lat. W roku hucznie obchodzonego w całym kraju Millenium zebrali się gromadą, poszli wspólnie na położone w centrum wsi wzgórze, wypłowiały na słońcu papier z pieczątką zerwali, a drzwi po prostu wyważyli. Ksiądz odprawił znowu mszę. Potem było kolejnych pięć lat szykan i utrudnień, aż do czasu wczesnego Gierka, kiedy znowu władza z Rzeszowa przysłała urzędnika. Z kluczami, które przekazano parafianom. Razem z zezwoleniem na remont i zgodą na wykorzystanie cerkwi na kościół katolicki.
Miejscowość: Radoszyce
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych