Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Myczkowce - elektrownia szczytowo-pompowa

Galeria: Myczkowce Włącz pokaz slajdów

 
Myczkowce - elektrownia szczytowo-pompowa

Tytuł zdjęcia: Myczkowce - elektrownia szczytowo-pompowa


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-08-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5081 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Elektrownia szczytowo-pompowa nie jest właściwie źródłem energii, ale ją magazynuje. Co więcej prawie 30% energii elektrycznej jest w tym procesie tracone. Taka elektrownia składa się z dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na różnych poziomach, przy czym różnica poziomów powinna być jak największa. Oba zbiorniki połączone są rurami umieszczonymi na powierzchni lub pod ziemią. W okresie niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną np. w nocy lub latem następuje pompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego, a więc zamiana energii elektrycznej na potencjalną ciężkości, a następnie w godzinach szczytu następuje odwrócenie procesu. Stosowane do tego celu zespoły złożone z turbin i sprzęgniętych z nimi prądnic nazywane są turbogeneratorami odwracalnymi. Prądnice pracują w przeciwnym kierunku jako silniki pomp do podnoszenia wody na wyższy poziom. Gdy woda jest uwalniana i napędza turbiny, prądnice wytwarzają energię elektryczną. Cechą elektrowni szczytowych jest bardzo krótki czas uruchomienia, który w przypadku elektrowni w Myczkowcach wynosi od dwóch do pięciu minut.
Miejscowość: Myczkowce
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: zabytki techniki  
Schowaj mapę

Myczkowce

Myczkowce to jedna z najstarszych osad w Bieszczadach. Za początek powstania osady uważa się 1376 rok, kiedy to starosta sanocki Piotr rozgraniczył dwie sąsiadujące wsie szlacheckie stanowiące własność Oleśki: Myczkowce i Terpiczów. Podział ten zatwierdził król Władysław Jagiełło w 1425 roku przywilejem królewskim.

Myczkowce leżą na wysokości ok. 360 m n.p.m. u stóp Grodziska (556 mn.p.m) i Michałowca (464 m n.p.m.). Jest to miejscowość letniskowa położoną na prawym brzegu Sanu w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Myczkowskiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Myczkowce - elektrownia szczytowo-pompowa
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych