Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W annałach po raz pierwszy mamy do czynienia z nazwą "Goczalkowice" w 1326r. Wieś ta głownie związana była z Ziemią Pszczyńską i Monarchią Habsburską.W czasie rozbiorów stanowiła wieś graniczną pomiędzy Austrią i Prusami z przejściem granicznym na (starym) moście na Wiśle, które miało swój punkt celny, zachowany do chwili obecnej. Mieścił się w budynku, gdzie w czasach współczesnych znajdował się lokal gastronomiczny "Stara Winiarnia".
Do dzisiaj wśród okolicznych mieszkańców pozostało określenie "cesaroki" i "prusoki".
W 1856 r. w tej okolicy odkryto źródła solanki jodobromowej i pokłady borowinowe, które to badania dały początek istnieniu obecnemu Uzdrowisku Goczałkowice. W ciągu kilku lat wybudowano przy wsparciu finansowym kupców z Raciborza dwupiętrowy Dom Zdrojowy, drewniane łazienki, warsztaty i pijalnię wód. W następnych latach uruchomiono prywatne hotele i pensjonaty oraz domy z pokojami gościnnymi.Pierwszy sezon kuracyjny otwarto w 1862 roku.
Z tego okresu pochodzi m.in. Kapliczka Zdrojowa, ufundowana przez żonę dzierżawcy folwarku w Goczałkowicach jako wotum za cudowne wyleczenie umierającego syna.
Uzdrowisko rozrastało się i rozwijało bardzo prężnie . Przed I Wojną Światową w czasie jednego sezonu leczyło około 3000 kuracjuszy.
W okresie I wojny światowej zostało zaadoptowane na potrzeby szpitala wojskowego i lokum zastępczego dla uchodźców.W połowie lat 20-tych, po niezbędnym remoncie ruszyła ponownie cała baza uzdrowiskowa.
W czasie II wojny światowej początkowo prowadzone przez administrację niemiecką, później budynki przejęło wojsko i zostało zaadoptowane na funkcje pomocnicze i punkt przysposobienia wojskowego.W okresie działań wojennych uległo znacznemu zniszczeniu. Od września 1945r.sukcesywnie remontowana i oddawana baza lecznicza do czego znacznie przyczynił się powołany Zarząd Kąpielowy Goczałkowice Zdrój inż. Romana Rossela.
W roku 1953, aby uniknąć likwidacji z przyczyn ekonomicznych postanowiono utworzyć Wojewódzki Szpital Przeciwreumatyczny na potrzeby GOPu. Uzdrowisko zostało przejęte przez PKWN w Katowicach (Stalinogrodzie) i uruchomione w 1954 jako funkcjonujące w strukturach służby zdrowia..