Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pozostało po starej wsi Plociczno.

Galeria: podlaskie Włącz pokaz slajdów

 
Pozostało po starej wsi Plociczno.

Tytuł zdjęcia: Pozostało po starej wsi Plociczno.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2015-06-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1681 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wieś Płociczno powstała w XVII wieku jako osada smolarzy. W okresie I wojny światowej Niemcy w pobliżu zbudowali ogromny tartak z siecią wąskotorowych kolejek leśnych do transportu drewna. Po zakończeniu I wojny obiekt odkupiła Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego . Wtedy właśnie powstało osiedle robotnicze - obecna nazwa Płociczno-Tartak,a wieś w starej lokalizacji zaczęła zanikać.Dziś na jej miejscu pozostały dziko rosnące przy leśnej drodze krzaki bzu. W okresie II wojny światowej tartak uległ zniszczeniom, ale odbudowany - stał się największym zakładem drzewnym w kraju. Obecnie sprywatyzowany działa pod nazwą "Paged"-Tartaki Wschód sp. z o.o. Kolejka wąskotorowa woziła drewno z Puszczy Augustowskiej jeszcze do 1986 roku. Obecnie większa część linii jest nieczynna, za wyjątkiem wyremontowanego 9-kilometrowego odcinka z Płociczna do Krusznika.
Miejscowość: Płociczno
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Tagi: przyroda wiosna  
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pozostało po starej wsi Plociczno.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Moje przypuszczenia co do zniknięcia starej wsi Płociczno są tylko częściowo prawdziwe.Znalazłem w necie następującą informację:Wieś ta została założona w 1933 roku. Ludność, która osiedliła się w tym miejscu, wcześniej miała swoje gospodarstwa w Płocicznie koło Gawrych Rudy nieopodal koszar. Wojsko potrzebowało terenów do ćwiczeń a najlepsze były piaskowe podłoża. Mieszkańcy takowe posiadali, ale odmówili sprzedaży terenów dla wojska. Po wielu rozmowach i spotkaniach mieszkańcy i wojsko doszło do porozumienia. Wykarczowany las koło Żylin stał się wspaniałym miejscem do zamieszkania. Gospodarze przewieźli wszystkie swoje dobra na nowe miejsce. Pozostawiony przez nich teren zamknięto i od tego czasu odbywały się na nim różne ćwiczenia itp. Tak powstało nowe Płociczno. Do 1939 roku mieszkało tutaj 44 gospodarzy ze swoimi rodzinami.

Autor: Henryk Milewski   Dodano: 2015-06-09  11:30:27
Ciekawa sprawa. Ostatnio, podczas pobytu w Borach Tucholskich odnajdywałem stare, zamieszkałe i nie zamieszkałe chaty i zagrody borowiackie. Większość z nich zarośnięta była właśnie takimi krzewami bzu.

Autor: borowiak   Dodano: 2015-06-09  09:54:40
zobacz wszystkie komentarze w serwisie