|
Bitwa na Bzurą rozegrała się w dniach od 9 do 18-22 września 1939 roku na ogromnym obszarze centralnej Polski w rejonie rzeki Bzury i miejscowości: Kutno, Łowicz, Łęczyca, Stryków, Głowno, Skierniewice, Witkowice, Brochów oraz Sochaczew.
W starciu wzięły udział dwie polskie armie "Poznań" (gen. Tadeusz Kutrzeba) i "Pomorze" (gen. Władysław Bortnowski), w sumie 225 tysięcy żołnierzy. 15 tysięcy z nich poległo, 50 tys. zostało rannych, a blisko 100 tys. zostało wziętych do niewoli.
W hołdzie poległym i żyjącym Żołnierzom, pamiętającym tamte wydarzenie, co roku (zawsze w trzecią niedzielę września) organizowana jest w Brochowie wielka rekonstrukcja bitwy. Bierze w niej udział ponad pół tysiąca rekonstruktorów, blisko setka koni i kilkanaście pojazdów zmechanizowanych.
Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą to nie tylko wspaniałe plenery fotograficzne i monumentalne widowisko. To, przede wszystkim, niezapomniana lekcja historii. Nie wspominając o tym, że podczas rekonstrukcji szarży Ułanów Jazłowieckich niewielu widzów potrafi ukryć łzy wzruszenia. Zdecydowanie to jedna z najlepszych imprez plenerowych, jaka odbywa się w naszym kraju.
A na koniec smutny epilog. Władze gminy Brochów w 2010 roku uznały, że impreza jest "zbyt cykliczna" i powinna odbywać się raz na pięć lat. W ten posób Mazowsze straciło jedną z najważniejszych inscenizacji okresu II Wojny Światowej. Ot polska rzeczywistość...
Autor: Joanna Siegel & nbsp;Dodano: 2010-09-12 09:49:58