Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Pisanki huculskie charakteryzuje bardzo drobny ornament. Zdobione są one głównie techniką batikową, która polega na pokrywaniu odpowiednich partii jajka woskiem, a następnie barwieniu reszty skorupki. Zabieg ten powtarzany wielokrotnie na jednym jajku. Pisanki barwi się od koloru najjaśniejszego do najciemniejszego.
Wzory nanoszone są specjalnym przyrządem kistką lub piselecem. Jest to patyczek z przymocowanym na końcu malutkim blaszanym lejkiem o wąskim ujściu, przez które wycieka strużka roztopionego wosku.
Tradycyjnie barwniki uzyskiwano z naturalnych źródeł. Kolor żółty z wywaru kory dzikiej jabłoni, zielony tworzono z rosnącej na polach z oziminy. Źródłem koloru czerwonego była kora drzewa brazylijskiego lub muszki zwane szpanki. Kolor czarny pochodził z sadzy.
Jajka są barwione w chłodnych roztworach, aby nie roztopił się naniesiony na nie uprzednio wosk. Dla wzmocnienia działania barwnika dodaje się do niego octu.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Pisanki te kupiłam kilka lat temu u nas przed kościołem. Nie były tanie. Większe kosztowały 15 zł, mniejsze 10 zł. Ale są piękne, wypracowane i na pewno warte tej ceny. Pozdrawiam świątecznie i dziękuję za komentarz:)
Autor: ElaJ Dodano: 2012-04-09 11:01:35